Aktualitāšu arhīvs

 

2009. gada beigās nācis klajā Riharda Rudzīša rakstu un eseju krājums - "Izlase" krievu valodā ("Избранное").

Grāmata izdota izdevniecībā "Звезды Гор".

 

 

 

 

2009. gada 1. novembrī Latvijas Radio 1 raidījumā „Siluets” (18:15) tika atskaņota intervija ar Latvijas Rēriha biedrības goda prezidenti G.Rudzīti un pašreizējo vadītāju A.Hartmani.

Intervijas tēmas: Rēriha Miera Pakts, Latvijas Rēriha biedrība, Rihards Rudzītis. Raidījuma pirmajā daļā dzirdama intervija ar profesori Janīnu Kursīti par jauniznākušo rakstu krājumu "Baltu un Slāvu kultūrkontakti".

 

Raidījumu var noklausīties internetā: Siluets 01.11.2009. 18:15

 

 

 

2009. gada rudens sākumā nākusi klajā Riharda Rudzīša grāmata "Kosmiskās stīgas Nikolaja Rēriha daiļradē" (krievu valodā, ar krāsainām N.Rēriha gleznu ilustrācijām).

Helēna Rēriha neilgi pirms savas aiziešanas vecākajam dēlam Jurijam izteica vēlēšanos, lai pie pirmās tikšanās iesaka Rihardam Rudzītim uzrakstīt darbu par Nikolaja Rēriha mākslas kosmisko aspektu. Atgriežoties dzimtenē pagājušā gadsimta 50. gadu beigās, Jurijs Rērihs Maskavā nodeva mātes vēlēšanos Rudzītim. Jau pie nākošās tikšanās J.Rērihs bija manāmi satraukts un uzsvēra, cik ļoti svarīgs ir šāds darbs un cik steidzami tas jāuzraksta un jāizdod. Rudzītis paguva uzrakstīt uzticētā darba melnrakstu, kuru bija paredzējis izvērst, taču viņa pāragrās aiziešanas dēļ darbs palika līdz galam nepabeigts.

Kopš tā brīža jau pagājuši piecdesmit gadi un beidzot darbs ieraudzījis dienas gaismu.

Šis ir viens no tiem retajiem darbiem, kurus R.Rudzītis sarakstīja krievu valodā.

Izdots izdevniecībā "Звезды Гор".

 

 

 

 

2009. gada septembrī Latvijas Rēriha biedrības izdevniecībā "Sirds gaisma" nākusi klajā Riharda Rudzīša grāmata "Svētceļotāja piezīmes. Mūži."

Grāmatā ietilpst divi izcili Rudzīša darbi: „Svētceļotāja piezīmes” un „Mūži”.
Pirmais ir filozofisks daiļdarbs, kurš tapis, autoram ar dzīvesbiedri 20. gados ceļojot pa Latvijas novadiem, galvenokārt laukiem. Tas tiešām ir svētceļojums pie Latvijas dabas un cilvēkiem.
Otrs darbs sarakstīts gandrīz 20 gadus vēlāk. Autoram viesojoties lauku mājās pie tuviem cilvēkiem, bieži vakaros aizsākās dziļākas sarunas par esības jēgu un cilvēka lomu šajā pasaulē. Viena no šādām sarunām, kurā tika skarti arī tādi dzīves pamatlikumi kā reinkarnācija un karma, pamudināja Rudzīti uzrakstīt darbu „Mūži”, kas patiesībā ir šīs dziļi filozofiskās sarunas poētisks atstāstījums.

 

 

 

 

No 2009. gada 11. augusta līdz 11. septembrim izstāde, kas veltīta Helēnas Rērihas 130-gadu un Nikolaja Rēriha 135-gadu jubilejai, atvērta arī Saldus pilsētas bibliotēkā.

Izstādi var apmeklēt darba dienās (izņemot pirmdienās) no 09:00 līdz 19:00.

 

 

 

 

No 2009. gada 1. līdz 31. jūlijam izstāde, kas veltīta Helēnas Rērihas 130-gadu un Nikolaja Rēriha 135-gadu jubilejai, tiek atvērta arī Tukuma bibliotēkas otrā stāva izstāžu zālē Šēseles ielā 3. Šī izstāde jau kļuvusi par ceļojošo, jo pirms tam tā pabija Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā un Rīgas Centrālajā bibliotēkā. Tagad tā papildināta ar divām lielformāta N.Rēriha gleznu "Līdzcietība" un "Ceļš" reprodukcijām. Izstāde sevī ietver dažas Latvijas Rēriha biedrības izdotās grāmatas no pagājušā gadsimta 30. gadiem, vēsturiskus foto materiālus, dokumentāras liecības par Rēriha Pakta virzību Latvijā 30. gados.

Izstādi var apmeklēt darba dienās no 11:00 līdz 18:00.

 

 

 

 

No 2009. gada 18. maija līdz 29. jūnijam izstāde, kas veltīta Helēnas Rērihas 130-gadu un Nikolaja Rēriha 135-gadu jubilejai, tiek atvērta Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas izstāžu zālē Akadēmijas ielā 26. Pirms tam izstāde visu aprīli bija apskatāma Rīgas Centrālajā bibliotēkā, kur tā izraisīja lielu apmeklētāju interesi.

Izstādi var apmeklēt darba dienās no 11:00 līdz 19:00 un svētdienās no 11:00 līdz 18:00 (sākot ar 1. jūniju tikai darba dienās no 11:00 līdz 18:00).

 

 

 

 

Lietuvas Republika nu jau trešo gadu valsts līmenī atzīmē Kultūras dienu. Miera karogs šogad plīvoja 40 vietās, to starpā, tas tika pacelts arī pie Nacionālās Aizsardzības ministrijas ēkas.
15.aprīlī Lietuvas Parlamenta Konstitūcijas zālē notika starptautiska Kultūras dienai veltīta konference par tēmu Kultūra saskarē ar mūsdienu problēmām. Ārvalstu referentu vidū īpaši saistošs bija Viņa ekselences Indijas vēstnieka Mohans Bhandari referāts - Indijas dažādo kultūru vienotība. Konferencē piedalījās arī delegāts no Latvijas Rēriha biedrības.

 

 

 

 

Latvijas Rēriha biedrība marta beigās 2009. g. Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 6. stāvā) atklāj izstādi, kas veltīta Helēnas Rērihas 130 gadu un Nikolaja Rēriha 135 gadu jubilejai. Vienlaikus tiks izstādi materiāli saistībā ar Rēriha Pakta 80 gadu jubileju kopš tā aizsākumiem 1929. gadā.

Izstādi var apmeklēt no 27. marta līdz 29. aprīlim

(darba dienās no 10:00 līdz 19:00, sestdienās no 10:00 līdz 16:00).

 

 

 

 

2009. gadā tiks atzīmētas četras lielas jubilejas:

130 gadi kopš Helēnas Rērihas dzimšanas,

135 gadi kopš Nikolaja Rēriha dzimšanas

un 80 gadi kopš Rēriha Pakta aizsākumiem (1929. gadā tika nopublicēts Rēriha Pakta projekts) un Rēriha Muzeja atklāšanas Ņujorkā 1929. gadā.

Rērihi dzīvoja ar devīzi - Miers caur Kultūru; Skaistuma apzināšanās pestīs pasauli. Iemiesoja šīs idejas dzīvē ar savu piemēru. Viņi atstāja pasaulei visvērtīgākos literāros darbus, daudzus tūkstošus vēstuļu saviem līdzdarbiniekiem un pazīstamākajiem pasaules kultūras darbiniekiem, ap 7 tūkstoši gleznu.

 

Nikolajs un Helēna Rērihi

 

 

 

2008. gada novembrī atkal gaismu ieraudzīja "Helēnas Rērihas Vēstules" (krievu valodā) divos sējumos, kuras pirmo reizi tika izdotas 1940. gadā Latvijas Rēriha biedrības izdevniecībā "Uguns". Tajā laikā šie sējumi bija pirmais izdotais H.Rērihas vēstuļu apkopojums un vienīgais līdz pat šai dienai, kura izdošanā piedalījās pati Helēna Rēriha. Šīs Vēstules ir neatņemama sastāvdaļa Dzīvās Ētikas grāmatu apgūšanas procesā. Uz šo brīdi šie sējumi jau izdoti daudzās pasaules valstīs dažādās valodās.

Grāmatas izdotas izdevniecībā "Звезды Гор".

 

 

 

 

2008. gada novembrī nākusi klajā Riharda Rudzīša grāmata "Uguns Mācība. Ievads Dzīvajā Ētikā" ("Учение Огня. Введение в Живую Этику") krievu valodā. Tulkojumu no latviešu uz krievu valodu veica Gunta Rudzīte, grāmata izdota izdevniecībā "Звезды Гор".

 

 

 

 

Latvijas Rēriha biedrība sadarbībā ar Nikolaja Rēriha muzeju Ņujorkā, kā arī ar Valsts Ārzemju mākslas muzeju un Nacionālo mākslas muzeju rīko izstādi - „Nikolaja Rēriha ceļojumu un kompozīciju skices” (26 N.Rēriha zīmējumi no Ņujorkas Rēriha muzeja un 4 N.Rēriha gleznas no Nacionālā mākslas muzeja).

Izstādi varēs apskatīt Valsts Ārzemju mākslas muzejā no 13. novembra (2008.g.) līdz 4. janvārim (2009.g.).
Izstāde veltīta atjaunotās Latvijas Rēriha biedrības 20 gadiem.

 

 

Nikolaja Rēriha darbu izstāde tiks atklāta tūlīt pēc izstādes "Dievmātes ikonogrāfija" (apmeklēt var līdz 26. okt. 2008.). Ikonu izstāde ir viens no galvenajiem Krievijas kultūras dienu Latvijā notikumiem šogad. Ikonas ir no Maskavas Andreja Rubļova Centrālā senkrievu kultūras un mākslas muzeja un Kostromas Valsts apvienotā mākslas muzeja rezervāta kolekcijām.

 

 

 

 

2008. gada jūnijā nācis klajā, kā pirmizdevums, Riharda Rudzīša darbs - "Uguns Mācība. Ievads Dzīvajā Ētikā". Šī grāmata ir R.Rudzīša pēdējais lielais darbs. Tās izdošana sakrīt ar autora 110-gadi.

Reiz viņš nosauca Nikolaju Rērihu par ceļvedi kultūrā. Šajā grāmatā R.Rudzītis pats ir ceļvedis mums, apgūstot nebūt ne vieglās Austrumu filozofijas grāmatas - Dzīvo Ētiku.

Grāmata tiks izdota arī krievu valodā.

 

 

 

 

2008. gada maijā izdevniecība "Звезды Гор" laidusi klajā Latvijas Rēriha biedrības prezidentes Guntas Rudzītes publikāciju izlasi krievu valodā.

 

 

 

 

2008. gada oktobrī tiks atzīmēta atjaunotās Latvijas Rēriha biedrības 20-gade. 1988. gada. 6. oktobrī neoficiālā sanāksmē tika nolemts atjaunot oficiāli Latvijas Rēriha biedrības darbību. Tajā pašā gadā 17. novembrī biedrības darbība tika atjaunota oficiālā sanāksmē Ave Sol zālē (uzstājoties "Ave Sol" korim), kurā piedalījās daudzi labākie Latvijas inteliģences pārstāvji un daudzi viesi no ārzemēm. Haralds Lūkins veco biedrības Miera Karogu no trīsdesmitajiem gadiem iznesa uz skatuves un nodeva jaunajai biedrības vadītājai Guntai Rudzītei.

Latvijas Rēriha biedrība 2008. gadā atzīmē trīs lielas jubilejas: R.Rudzīša 110-gadi, G.Rudzītes 75-gadi un atjaunotās biedrības 20-gadi.

 

 

 

2008. gadā tiek atzīmēta izcilā latviešu rakstnieka, dzejnieka, filozofa, Latvijas Rēriha biedrības vadītāja 30-tajos gados Riharda Rudzīša (dzimis 19. februārī 1898. g.) 110-gade. Sakarā ar šo notikumu tiks organizēti vairāki pasākumi dažādās pasaules valstīs, kas veltīti R.Rudzītim.

 

- 2008. gada 3. februārī Latvijas Rēriha biedrība kopā ar Valsts Nacionālas bibliotēkas retumu nodaļu rīkoja jubilejas pasākumu veltītu Riharda Rudzīša 110-gadei un Guntas Rudzītes 75-gadei. Gan Rihards, gan Gunta Rudzīši kādreiz strādāja Valsts bibliotēkā, tāpēc īpaši aizkustinošs bija apsveikums no bibliotēkas darbinieku puses. G.Rudzīte sirsnīgā gaisotnē pastāstīja par savu tēvu. No bibliotēkas fonda tika izstādīti R.Rudzīša un G.Rudzītes manuskripti, foto materiāli. Pasākumā piedalījās viesi arī no citām Latvijas pilsētām, bija arī koncerts.

 

Rihards Rudzītis

 

 

 

Mums ir liels prieks redzēt 2007. gadā izdotu pilnu Dzīvās Ētikas grāmatu sēriju oriģinālvalodā. Šo lielo darbu paveica organizācija "Звезды Гор". Grāmatas ir īpašas, jo tās izdotas, cik vien tas bija iespējams, tā, kā to vēlējās paši Rērihi (bez ievada un komentāriem, neignorējot arī norādījumus par grāmatu noformējumu), ņemot vērā labojumus un norādījumus, kas izteikti viņu vēstulēs un manuskriptos, sagatavošanas darbā izmantojot pirmos Dzīvās Ētikas izdevumus no 1924-1937. g. un H.Rērihas manuskriptus no Latvijas Rēriha biedrības arhīva. Patreizējais Dzīvās Ētikas izdevums nesatur vēlākos tekstuālos papildinājumus no personīgajām H.Rērihas grāmatām un dienasgrāmatas pierakstiem.

 

Dzīvās Ētikas Mācības grāmatas. Izdevniecība

"Звезды Гор", Minska, 2007. gads.

 

 

 

2007. gada oktobrī pagājuši 70 gadi kopš Pirmā Baltijas valstu Rēriha biedrību kongresa 1937. gadā un oficiāla Rēriha Muzeja atklāšanas Rīgā.

Sakarā ar to 2007. gada 3. novembrī Medicīnas vēstures muzeja telpās norisinājās piemiņas konference veltīta šim notikumam. Konferenci organizēja Maskavas Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa. Konferencē piedalījās Lietuvas, Igaunijas un mūsu Latvijas Rēriha biedrība, kā arī Rēriha kustības pārstāvji no Daugavpils.

 

 

 

Nākusi klajā grāmata "Austrumu Kriptogrammas" latviešu valodā (izdevniecībā "Antēra", 2007. g.). Grāmatu sastādījusi Ž.Sent-Illera (Helēnas Rērihas pseidonīms) pagājušā gadsimta divdesmitajos gados lielās Centrālāzijas ekspedīcijas laikā.

Pirmo reizi grāmata „Austrumu Kriptogrammas” tika izdota 1929. gadā Parīzē, krievu valodā. Pirmo reizi latviešu valodā šis darbs nāca klajā 1931. gadā Jāņa Zaļkalna tulkojumā.

 

 

 

 

Nākusi klajā Riharda Rudzīša grāmata "Psihiskā enerģija - cilvēces ceļazvaigzne" krievu valodā ("Психическая энергия - путеводная звезда человечества"), kas paredzēta plašam lasītāju lokam, kuri interesējas par psihiskās enerģijas pētīšanas jautājumiem.

Izdevniecība "Звезды Гор", 2006. gads.

 

 

 

 

2006. gadā pagāja tieši simts gadi kopš Haralda Lūkina dzimšanas (1906-1991).

Haralds Lūkins - ārsts-homeopāts, pabeidza Latvijas Universitāti, pārņēma sava tēva Fēliksa Lūkina ārsta praksi.

1935. gadā iestājās Latvijas Rēriha biedrībā, bija Biedrības valdes sekretārs un galvenais izdevniecības "Uguns" mecenāts. Saņēma desmitiem vēstuļu no Helēnas un Nikolaja Rērihiem, tikās ar Juriju Rērihu un Svjatoslavu Rērihu. No Svjatoslava Rēriha regulāri saņēma Himalaju ārstnieciskos augus un sēklas.

Tika represēts no 1949-1956. gadam, sākumā notiesāts uz nāvi, bet vēlāk sodu mainīja uz 25 gadiem ieslodzījuma nometnē bez iespējas atgriezties. Sodu izcieta Vorkutas ogļu raktuvēs. Sieva Magdalēna bija pietiekami drosmīga, lai apmeklētu viņu ieslodzījuma vietā.

Pēc atgriešanās un reabilitācijas turpināja ārsta praksi, organizēja pašrocīgu "Dzīvās Ētikas" grāmatu izdošanu. Svinīgajā sanāksmē 1988. gada 17. novembrī, kas tika veltīta Biedrības darbības atjaunošanai, Haralds Lūkins pacēla Miera Karogu, saglabājušos no trīsdesmitajiem gadiem.

 

Haralds Lūkins

 

 

2005. gada 13. decembrī Latvijas Republikas Finanšu ministrija piešķīrusi "Latvijas Rēriha biedrībai" sabiedriskā labuma organizācijas statusu, kas dod ievērojamus nodokļu atvieglojumus sponsorēšanas gadījumos.

 

 

 

2005. gadā tika atzīmēta Latvijas Rēriha biedrības 75. gadu jubileja kopš oficiālās reģistrēšanas 1930. gada 13. oktobrī, un 85. gadu jubileja kopš 1920. gada, kad pēc vienošanās ar Nikolaju Rērihu Vladimirs Šibājevs nodibināja austrumu filozofiju un teozofisko darbu studējošo grupu Rīgā.

 

 

 

     Nākusi klajā grāmata "Padomi Dzīvās Ētikas skolotājam" krievu valodā ("Советы учителю Живой Этики"). Šo darbu sastādījis Rihards Rudzītis pēc Dzīvās Ētikas materiāliem un H.Rērihas vēstulēm.

Izdevniecība "Звезды Гор", 2005. gads.

 

 

 

info@latvijasrerihabiedriba.lv